Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?
Cumhurbaşkanı ne kadar maaş alıyorlar? Cumhurbaşkanı maaşları ! 2019 yılında cumhurbaşkanı maaşı 74 bin 500 lira
Cumhurbaşkanı maaşı ne kadar?
 
BİLGİ REHBERİ >> 24 Ekim 2018 - Saat: 10:12

Cumhurbaşkanı maaşları 2019 yılı itibari ile 74 bin 500 TL olacak.

Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüzbin seçmen aday gösterebilir.

 

Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır.

 

Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir.

 

Kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6771.html

 

 
Facebook
-