Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Diş Laboratuar Teknisyenleri ne iş yapar?
Diş teknisyenleri hakkında detaylı yazı
Diş Laboratuar Teknisyenleri ne iş yapar?
 
BİLGİ REHBERİ >> 26 Ekim 2018 - Saat: 08:49

Diş Laboratuar Teknisyenlerinin Görevleri
 

Diş laboratuvar teknisyenleri aşağıdakileri yaparlar:

 

Detaylı iş emirlerini ve reçeteleri takip eder

 

Hangi malzemelerin ve araçların gerekli olacağını belirler

 

Elle veya elektrikli el aletleri kullanarak cihazları bilirler

 

Daha doğal bir görünüm sağlamak veya işlevi iyileştirmek için çözüm üretirler

 

Ürünü kalite ve doğruluk açısından inceler

 

Hasarlı cihazları ve cihazları onarır

 

Küçük laboratuvarlarda ve ofislerde, teknisyenler üretimin her aşamasını idare edebilirler. Daha büyük olanlarda, teknisyenler parlatma, ölçme veya test etme gibi tek bir üretim aşamasından sorumlu olabilirler.

 

Diş laboratuvarı teknisyenleri , kron, köprü, protez ve diğer diş cihazlarını oluşturmak için hastanın dişlerinin geleneksel veya dijital ölçülerini veya kalıplarını kullanır. Dişhekimleriyle yakından çalışırlar , ancak hastalarla sınırlı temasları vardır.

 

Diş laboratuvarı teknisyenleri, dosyalar ve cilacılar gibi küçük el aletleriyle çalışır. Protez cihazlarını yapmak için balmumu, alaşımı, seramik, plastik ve porselen gibi birçok farklı malzeme ile çalışırlar. Bazı durumlarda, teknisyenler ev aletleri oluşturmak veya bir dişçi ofisinden gönderilen izlenimler almak için bilgisayar programları veya üç boyutlu yazıcılar kullanırlar.

 

Diş laboratuvarı teknisyenleri aşağıdakilerden bir veya daha fazlasında uzmanlaşabilirler: ortodontik aletler, kuronlar ve köprüler, tam protezler, kısmi protezler, implantlar veya seramikler. Teknisyenler, uzmanlıklarına göre farklı iş başlıklarına sahip olabilirler. Örneğin, kaplamalar ve köprüler gibi seramik restorasyonları yapan teknisyenlere dental seramikçiler denir .

 

Oftalmik laboratuvar teknisyenleri reçeteli gözlük ve kontakt lensler üretir. Bunlar aynı zamanda üretim optisyenleri veya optik mekaniği olarak da bilinir .

 

Bazı lensleri el ile yapsalar da, oftalmik laboratuvar teknisyenleri sıklıkla otomatik ekipman kullanırlar. Bazı teknisyenler teleskop ve dürbün gibi optik cihazlar için lensler üretirler. Oftalmik laboratuvar teknisyenleri , gözlükleri seçmek için müşterilerle çalışan ve oftalmik laboratuvar teknisyenleri için iş emirleri hazırlayan dağıtım gözlükleriyle karıştırılmamalıdır .

 

Tıbbi cihaz teknisyenleri , kemer destekleri, yüz parçaları ve ayak ve bacak destekleri dahil olmak üzere tıbbi destek cihazları inşa eder, takar ve onarır.

Tıbbi cihaz teknisyenleri, doğum kusuru, kaza, hastalık, ampütasyon veya yaşlanmanın etkileri nedeniyle ihtiyaç duyan hastalar için çeşitli tıbbi cihazlar oluşturmak amacıyla metal, plastik ve deri gibi birçok farklı malzeme kullanırlar. Örneğin, bazı tıbbi cihaz teknisyenleri işitme cihazı yapmaktadır.

Bu teknisyenler ortodontistler veya protezcilerle yakın bir şekilde çalışırlar .

 

 

Kaynak: collegegrad.com

 

 
Facebook
-