Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Lastik Yaşı nasıl bilinir?
Lastiğin eski olup olmadığını nasıl biliriz?
Lastik Yaşı nasıl bilinir?
 
BİLGİ REHBERİ >> 25 Eylül 2018 - Saat: 12:27

Dört haneli lastik yaş kodu genellikle lastik yanağındaki bir pencerede bulunur. Kodun ilk iki basamağı, yıl boyunca üretim haftasını temsil eder (1'den 52'ye kadar), ikinci iki rakam ise üretim yılını temsil eder.

Lastikleriniz sadece 3 haneli bir numara ile basıldıysa, lastiklerinizin 2000'den önce üretildiği ve en kısa zamanda değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Lastiklerinizi ne zaman değiştireceğinize ilişkin kesin bir lastik yaş sınırı yoktur, ancak lastikler 5 yaşından büyükse, durumlarını yakından takip etmeli ve değiştirmeyi düşünmelisiniz. Lastik yaşlanması, genellikle lastik yanağında bulunan çinko kaplama olarak bilinen küçük çatlaklarla tanımlanır. Bu, UV ışığının lastiği okside ettiği zaman kurumasına neden olur. Lastikler, yaşlanma oranını önemli ölçüde yavaşlatan oksitleyici kimyasallar içerirken, bu balmumu benzeri madde sadece lastik hareket halindeyken serbest bırakılır. Bu nedenle, lastik sık sık kullanılmazsa veya etkisiz olarak depolanırsa, kullanım için geri döndüklerinde daha hızlı hareket edemezler. Düşük kilometre, daha eski arabalar erken yaşlanmaya bağlı olarak en fazla risk altındadırlar - çünkü sürücüler lastiklerin iyi durumda olması durumunda lastiklerin hala iyi durumda olduğunu varsayarlar.

 

Erken lastik yaşlanması, güvenliği etkileyebilir ve lastik arıza riskini artırabilir. Bu sebepten dolayı, Kwik Fit, sürücüleri altı yıl veya daha uzun süren lastiklerle, kullanım için hala güvenli olduklarından emin olmak için profesyonel olarak kontrol etmelerini ister. Yedek lastikler veya karavanlar ve römorklar için takılı olanlar gibi ilave lastikleri kontrol etmeyi unutmayın, çünkü bu lastikler genellikle daha az kullanım görür ve lastik yaşlanmaya daha duyarlı olacaktır.

 

 

 

 

Kaynak: kwik-fit.com

 

 

 
Facebook
-