Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Patlıcan yetiştiriciliği - Yeni iş fikri
Patlıcan yetiştiriciliği - Yeni iş fikri
Patlıcan yetiştiriciliği - Yeni iş fikri
 
İş Fikirleri >> 16 Mayıs 2018 - Saat: 06:54

Sıcak iklimlerde oldukça fazla verim gösteren patlıcan üretimi karlı iş fikirleri arasındadır.   -1°C de patlıcan ölür.  +20°C patlıcan için idealdir. Sıcağı ve suyu seven bir bitkidir. Tohumlar çimlenince 4. ayın 15'inden sonra dikmeye başlanır ve su verilir.

Fidelerin aynı büyüklükte olması fazla verim açısından önemlidir.  Erkencilik açısından tüplü fide tavsiye edilmektedir. 

 

GÜBRELEME

Gübrelemede azotlu ve fosforlu gübre kullanılır. İlk önce dikimde dekara 5 ton yarısı sulamadan önce verilir. 

 

SULAMA

Patlıcan 10 günde bir sulanması gerekir. Sulanmadığı taktirde üründe verim düşer. Çiçeklenmede çok fazla suya ihtiyaç yoktur. Yeterli su verilmediğinde üründe acılaşma meydana gelir.

 

BAKIM

Çapalama işlemi yabani ot miktarına göre yapılmalıdır. 15 gün arayla çapalama yapılması tavsiye edilir. Rutubet açısından çokça çapa yapmak ürün gelişimi için yararlı olacaktır.

 

VERİM

Dekardan 3 ile 5 ton arası verim alınmaktadır. 

 

HASAT

Üretimde bakım işleri uygun ve düzenli yapıldıysa ürünün renk ve büyüklüğüne göre ayrım yapılır. Ona göre pazar hal gibi yerlerde satışa çıkarılır.

 

MALÇLAMA

Toprak yüzeyin ışık geçirmeyen örtü ile örtülmesi işlemidir. Malç, küçük çakıl taşları, kağıt, folyo gibi inorganik malzemelerdir. 


 

 

 

 

UYARI Rehber Bilgi internet sayfalarında bulunan yazılı, sesli ve görüntülü malzemelerin tamamı ya da bir bölümü, Rehber Bilgi'nin daha önceden yazılı izni alınmadan hiçbir haber içerik kopyalanamaz, yayımlanamaz, hiçbir ortamda kaydedilemez, kamuya açık yerlerde gösterilemez, değiştirilemez ve uyarlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında Fikir ve sanat eserleri kanununun 71. maddesi gereğince hakkında yasal takibat yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 
Facebook
-