Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

2020 YKS AYT Kimya konuları! AYT gaz konuları
YKS AYT Kimya gazlar konu detayları
2020 YKS AYT Kimya konuları! AYT gaz konuları
 
>> 23 Şubat 2020 - Saat: 18:48

Gazların Genel Özellikleri ve Kinetik Teori

Kinetik Moleküler Teorinin ( KMT ) temelleri  anlaşılmalıdır. Bu model gazların davranışını tanımlamak için kullanılır. Daha spesifik olarak, basınç ve sıcaklık gibi bir gazın atomlar gibi mikroskobik bileşenleri açısından makroskobik özelliklerini açıklamak için kullanılır.

İdeal gaz yasası gibi, bu teori, gerçek gazlara makul ölçüde iyi uygulanabilmesine rağmen ideal gazlara referansla geliştirilmiştir.

Gaz Basıncının Ölçülmesi

Basınç barometre adı verilen bir cihazla doğrudan ölçülür . Evangelista Torricelli (1608-1647) tarafından icat edilen bu mekanizma, standart ağırlık olarak cıva kullanılarak benzer şekilde bir denge gibi çalışır.

Barometre, bir ucunda cıva ile doldurulmuş ve diğerinde boş kalan, uzun, içi boş, kanca şeklinde bir tüpdür. Havadan başka bir şeyle doldurulmayan boş uç, Dünya atmosferinin tam olarak aynı kesit alanına sahiptir

 

Gaz Yasaları ve İdeal Gaz Yasası

Üç temel gaz kanunu, basınç, sıcaklık, hacim ve gaz miktarı arasındaki ilişkiyi keşfeder. Boyle Yasası, basıncın azalmasıyla birlikte gaz hacminin arttığını bize bildirir. Charles'ın kanunu bize sıcaklık arttıkça gaz hacminin arttığını söyler. Ve Avogadro Yasası bize, gaz miktarı arttıkça gaz hacminin arttığını söylüyor. İdeal gaz yasası, üç basit gaz kanununun birleşimidir.

İdeal Gazlar
İdeal gaz veya mükemmel gaz, dört adet gaz değişkenlerin ilişki kurmak yardımcı teorik maddedir 

Kimyasal Tepkimelerde Gaz Basıncı ve Gaz Hacmi
 

Standart Sıcaklık ve Basınçta (STP), herhangi bir gazın 1 molü 22.4 L'lik bir hacme sahip olacaktır.
İdeal Gaz Yasası, dengeli bir kimyasal denklemle birlikte, bir kimyasal reaksiyonda tüketilen veya üretilen gazın hacim veya kütle miktarını çözmek için kullanılabilir.

 

Gerçek Gazlar, Joule – Thomson Olayı, Faz Diyagramları

Joule-Thomson etkisine ait sıcaklık değişimi, bir akan gaz, bir bastırma cihazı, valf veya gözenekli tıkaç gibi davranan bir basınç regülatöründen geçtiğinde ortaya çıkabilir. Burada, bir sıcaklık değişimi zorunlu olarak arzu edilmez. Herhangi bir Joule-Thomson ile ilgili sıcaklık değişimlerini dengelemek için bir ısıtma veya soğutma elemanı kullanılabilir.

 

 

 
Facebook
-