Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Araba parçaları listesi
Araba parçaları listesi
Araba parçaları listesi
 
BİLGİ REHBERİ >> 11 Eylül 2018 - Saat: 13:47

1.Akü

Akü, şarj edilebilir bir parçadır . Arabaya güç sağlar (elektrik enerjisi). Alışkanlık olarak bu batarya, Başlatma, Aydınlatma ve Ateşleme SLI olarak adlandırılır. Araç aküsü, tek başına aracınızı elektrik enerjisi ile ateşler. Kurşun-asit akülerinde tamamen boşaltılabilecek bazı dezavantajlar vardır. Örneğin, yanlışlıkla, araba kafa ışıklarını açık bıraktın. Böylece, aracınızdaki piller hızla boşalacaktır. Araba ışıklarını kapatmak için tavsiye edilir.

2. Frenler

Genellikle arabanızın iki tür kırma sistemi vardır . Birincisi fren pedalına bastığınızda duran servis frenleri. İkinci tip mola acil moladır. Bağımsız olarak çalışır. Çağdaş otomobiller hidrolik fren sistemine sahiptir. Ayrıca sıvı fren sistemi olarak da adlandırılır. Frenler üzerinde düzenli bir izleme ve iyi bir bakım, hayatınızı kurtaracak ve masraflarınızı koruyacaktır .

3. Aks 

Aks, tekerleğin döndürülmesinde temel bir çubuk veya mildir. Aks arasında bir tane ön çift tekerleği birleştirir ve diğer aks tekerleğin arka çiftini birleştirir. Bir aks sert bir metal olduğundan, kırılması çok zor. Daha fazla ağırlık eklenirse, aksın dönüş kapasitesi düşecektir. Bir aksın en kötü düşmanı pasdır. Zaman zaman arızalı bir performansa yol açar, bazen bir arızaya neden olur.

4. Yakıt Enjektörü

Dizel ve gaz motorlarının verimliliği yakıt enjektörünün kullanımıyla artmıştır. Yakıt enjektörünü temizliyorsanız, arabanız daha uzun ömürlü olacaktır.

5. Piston  

Normalde, otomobil motorları içten dört ila altı pistona sahiptir, motorun performansı otomobilin hızı ile doğru orantılıdır. Ateşlemeden önce yakıtı ve havayı karıştırır. Bu pistonlar sadece yukarı ve aşağı doğru giden silindirlerdir. Pistonun hızı ne kadar fazla olursa, Pistonunuz çalışırken aracın performansı çok pürüzsüz olacak ve yakıt tüketimi de daha az olacaktır.

6. AC Kompresörü

AC Kompresör Soğuk ya da sıcak havanızdaki hava, klima kompresörü bunun kalbidir. Aracın içinde çalışan havayı kontrol eder. Sızdıran conta, Klima Kompresörüne zarar verir. Yağlama olmaması nedeniyle, Klima Kompresörü arızalanacaktır.

7. Radyatör 

Radyatör, ısı değişimi olarak bilinir. Bir standarttan diğerine ısı transfer eder. Bir radyatör, arabanızı aşırı ısınmadan korur. Radyatördeki soğutucu , hava soğutmak ve motora geri göndermek için çok fazla zamana sahiptir. Ortak şikayet, radyatörde bir sızıntı olması. Diğer yandan, araç soğutucusu arızalı . Bu sorunlarla karşılaşmanız durumunda, sıvıyı yıkayabilirsiniz. Radyatörünüz paslanmışsa, değiştirilmesi gerekir.

8. Motor Fanı

Bir yandan, radyatör sıcaklığı korur. Diğer taraftan, Motor fanı radyatör ile birlikte performansı artırmak için havayı gönderir. Motor fanı sıcaklığı sabit tutmak için sürekli olarak hava üfler.

9. Debriyaj

Kavrama, bir mekanizma, iletime giden güçten bir köprü görevi görür. Aynı zamanda, bir kaydırma vardiyası olarak da bilinen manüel şanzıman otomobilinde, debriyaj pedalı tarafından çalıştırılan kavrama. Debriyaj pedalı, üç pedal arasında sağdan üçüncü konumda bulunur. Frene basarsanız, tekerleklere üretilen güç kesilir ve devam eden donanıma çok rahat bir şekilde geçmeye veya düşmeye izin verir. Vites büyütürseniz, en yüksek hız için hareket edebilirsiniz. Eğer düşürülürse hızınız düşer. Manuel şanzımanın kullanımı (çubuk kaydırma) , aracın üzerinde tam kontrol sağlar . Daha da önemlisi, paranızı kurtarır. Otomatik şanzımanla kıyaslandığında, manuel şanzıman düşük maliyetli ve bir arabada tamir etmek çok kolay. Otomatik şanzımanın değiştirilmesinde çok maliyetlidir ve çok fazla teknik sorunu vardır. Ancak, manuel şanzıman durumunda, değiştirilmesi çok kolaydır. Fiyatı da az.

10. Kriko

Kriko , gerektiğinde yedek lastiği değiştirmek için aracı kaldırmaya yardımcı olan basit bir cihazdır. Ayrıca ağırlık değerlendirmelerine dayanan birçok türde gelir. Yeni arabaların maksimum sayısı bir araba yarışı ile verilir. Araba hırsızlığıyla ilgili mekanizma hidrolik güçtür. Hidrolik gücü, lastiği değiştirmek için aracın bir kısmını kaldırır. Her seferinde, araçta belirtilen potansiyelden daha fazla kaldıramayacağından dikkatli olun. Bu işlem bazı ciddi yay hasarlarına neden olabilir. Örneğin, yaklaşık üç tonluk otomobil ağırlıkları en azından üç nokta beş ton kapasiteli bir araba krikosu kullanmalıdır. Böylece bir arabada dikkatli olun.

11. Yedek Lastik

Yedek lastik, bir otomobilde sağlanan temel bir gereksinimdir. Bu yedek lastiği sağlamanın temel amacı, güvenlik önlemi amaçlıdır. Otomobil lastiğinizin düz durumda olması durumunda , araba yarığının yardımıyla lastiği yedek lastikle değiştirebilirsiniz. Daha sonra lastiği hava ile şişirebilirsiniz. Bugün yeni arabalar tüpsüz lastiklerle sabitlenmiştir. Tüpsüz bir lastikte delinme miktarı çok azdır. Bir yedek lastik tam boyutlu bir lastik gibi görünüyor ve diğer lastikler gibi çalışıyor. Bu yedek lastikler yaklaşık 50 mil / saat hızda ve yetmiş mil mesafeyi kapsayabilir.

12. İletim ( Dişli kutusu )

İletim , başka bir deyişle, dişli kutusu olarak adlandırılabilir. Şanzıman, enerjiyi motordan tekerlek aksına (otomobilin tekerlekleri) aktarmaya yardımcı olur. Bu iletim ayrıca hızı torka dönüştürür. Çağdaş lüks araçların maksimum sayıda otomatik şanzıman vardır ve bazılarında manuel şanzıman vardır. Manuel şanzıman uygun maliyetlidir, ancak modern otomatik şanzıman ile karşılaştırıldığında, otomatik şanzıman seçkin yakıttır. Yine de manuel şanzıman daha ucuz ve kolayca değiştirilebilir.

13. Amortisörler

Amortisör mekanik, hidrolik bir cihazdır. Bu cihazın yapısı, sürüş sırasında ortaya çıkan titreşimleri emmektir . Bir araba hareket halindeyken, lastiklerden gelen titreşimi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bir yolun iniş ve çıkışlarıdır. Bir amortisör bu titreşimleri lastiklerden kabul eder. Bu hareket yolcular için rahat bir yolculuk sağlayacaktır. Amortisör bir yay ve yastık ile çalışır. Lastiklerden gelen darbe (titreşimler) sürüş sırasında saklanır ve daha sonra araba için bir ısı enerjisi olarak kullanılır. Şanzıman, rahatsız edici bir sürüş yerine çok zevkli bir yolculuk yapmak için bir kahraman gibi acıyı taşır .

14. Hava Filtresi

Hava filtresi iki tiptir. Otomobilde kullanılan ilk hava filtresi türü . Diğer bir filtre , arabanın içindeki nefestir. Motordan gelen hava filtrelerden çekilir ve daha sonra silindirin içine girer. Hava filtresindeki kir daha fazla yakıt tüketir. Bu nedenle, hava filtresinde düzenli bir temizlik iyi bir yakıt tasarrufu sağlar. İçeride bulunan diğer hava filtresi, aracın kabinindeki klimadan gelen tüm kötü kirlerden sizi kurtaracaktır. Ayrıca, küçük-küçük parçacıkları bile filtreler.

15. Buji

Buji , tabancada bir tür tetikleyicidir. Silahtaki bir tetik sadece bir yay hareketi sağlar, ancak merminin hızı çok hızlıdır. Aynı şekilde, bir kıvılcım yay hareketi gibi çalışır. Arabadaki bir kıvılcım , aracı çalıştırır ve sonra hareket ettirir. Elektrik kıvılcımı yakıtı ateşler ve ardından kıvılcım ateşlendikten sonra motor çalışır. Bir kıvılcımın ömrü yaklaşık yüz bin mildir.

16. Katalitik Konvertör dönüştürücü

Katalitik konvertör, gazın emisyonunu kontrol eder. Sıvı sızıntısı ve motordan veya hava soğutucusundan gelen yağ sızıntısı gibi teknik sorunlar , katalitik konvertöre zarar verecektir. Bu, emisyon testi sırasında incelenen tek bölümdür. Katalitik konvertörü etkileyen diğer faktörler, motordan dahili olarak metalik erimiştir. Tüketiciler için şans bölümü, bir Katalitik Konvertör tamir maliyetinin çok daha az olmasıdır. Arabanın diğer parçaları oldukça pahalı iken ve bir arabada bulunan kolayca tamir edilebilir bir parçasıdır.

 

 

Kaynak: drivinglife.net

 

 
Facebook
-