Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Beslenme Sözlük ve Tanımları
Beslenme Sözlük ve Tanımları
Beslenme Sözlük ve Tanımları
 
>> 12 Eylül 2018 - Saat: 11:40

Kaloriler : Bir gıda etiketi üzerinde listelenen kalori sayısı, bir porsiyonda kaç kalori olduğunu gösterir. Küçük paketlerin bile çoğu kez birden fazla porsiyon içerdiğini hatırlamak önemlidir.

Karbonhidrat : Makarna, ekmek, meyve gibi bir şeker veya nişasta. vücudun ana enerji kaynağı olarak kullandığı sebzeler, fasulye veya süt ürünleri. Karbonhidratlar bir gram 4 kalori var.

Kolesterol : Hormonlar ve hücre zarları oluşturmak için çok önemlidir. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu kolesterolün çoğunu yapar. Kolesterol, bir beslenme etiketiüzerindeki yağ bilgileri altında listelenmiştir. 

Günlük değer : Bu, 2000 kalorili bir diyete dayanan bir gıdadaki belirli bir besinin yüzdesini gösterir. Günlük değer, bir yemeğin diyetinize besleyici katkıları hakkında fikir verir; % 8'in genelde iyi olduğu düşünülmektedir.

Diyet lifi : Bitki besinlerinin sindiremeyeceğimiz kısmı. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlar lif içerir. Elyaf sizi doldurmaya yardımcı olur, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilirve düzenli kalmanızı sağlar. Günlük en az 25 ila 38 gram gerekir. Elyafta yüksek olarak kabul edilmesi için, bir porsiyon porsiyon başına en az 5 gram içermelidir.

Zenginleştirilmiş gıdalar, gıda işleme sırasında kaybolanların yerine onlara eklenen besin maddelerine sahiptir . Örneğin, b vitamini , buğday beyaz un halinde işlendiğinde kaybolur, bu nedenle bu besinler daha sonra eklenir.

Güçlendirilmiş gıdalar ise orijinal olarak bulunmayan besin maddelerine sahiptir. Örneğin süt, sütün kalsiyumunu emmenize yardımcı olan bir besin olan D vitamini ile takviye edilir .

 

 

Kaynak: webmd.com

 

 
Facebook
-