Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Büyükbaş süt yemi fiyatları
Sığır süt yemi ne kadar?
Büyükbaş süt yemi fiyatları
 
BİLGİ REHBERİ >> 07 Şubat 2020 - Saat: 16:59

Sığır süt yemi fiyatları

 

62 TL    50 kg

 

66 TL  (Doğumdan sonra)

 

Firmadan firmaya fiyatlar değişiklik gösterebilir. Yukarıdaki fiyatlar ortalama piyasa fiyatıdır.

 

Buzağı, ineklerin, doğumundan sütten kesilmesine kadarki yavrularına verilen addır. Sütten kesilmesinin ardından, bir yaşına kadar olan genç sığırlar ise dana olarak adlandırılır.

 

Danaların bir kısmının büyüyerek sığır hâline gelmesi beklenirken, bir kısmı ise kesilir ve eti ile derisinden faydalanılır. Buzağıların sütten kesilmesi Buzağıların süt ve süt ikame yemlerinden kesilmesi ideal olarak 35-40 günlük oluncaya kadar sürebilir.

 

 

Buzağılara doğumdan hemen sonra kolostrum (ağız sütü), 3-4 saat sonra temiz ve ılık su verilmelidir. Bununla birlikte buzağıların doğumu takip eden 4. günde buzağının başlangıç yemine yavaş yavaş alışması sağlanmalıdır. Buzağının yemden istifadesini arttırmak için kıyılmış kuru ot ve yonca buzağının önünden eksik edilmemelidir.

 

Buzağının günlük yem tüketimi 500 gr oluncaya kadar süt içirilmesine mutlaka devam edilmelidir. Zamansız sütten kesilen buzağılar süt yanıklığı göstererek yaşıtlarına göre daha cılız kalır ve verim düşüklüğüne sebep olurlar. Buzağı 3 aylık oluncaya kadar karma yem ve kuru ot - yonca ile beslenmeye devam edilmelidir. 

Kaynak : wikipedia.org

 

 

 
Facebook
-