Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Deprem soğuk havalarda artar mı?
Deprem soğuk havalarda artar mı?
Deprem soğuk havalarda artar mı?
 
BİLGİ REHBERİ >> 11 Eylül 2018 - Saat: 12:05

Soğuk havalar yüzeye yakın zemini büyük ölçüde etkilemekle birlikte, daha derinlerde hiçbir etkisi yoktur. Yüzeye yakın, donma ve çözülme döngüleri, yüksek su basıncı nedeniyle kayayı zayıflatabilir ve kırılabilir. Ancak, bu yakın yüzey toprağı ile sınırlı bir olgudur. Madeni düşünün: Madenin içindeki sıcaklık sadece ilk 50 m için yüzey sıcaklığından etkilenecektir.

Madende daha derine inen sıcaklık, yerin iç ısısından etkilenecektir - bu sıcaklık yıl boyunca nispeten sabittir. Bir depremin hipokentresi (yer değiştirmenin bir kaya kırığı boyunca meydana geldiği yer) genellikle yüzey sıcaklığının etkisinin olmayacağı, yüzeyin birkaç km altında (Doğu Kanada'da 5-30 km arasında) bulunur.

Dahası, depremlerin temel nedenleri (tektonik plakaların hareketi, volkanlar, vb.) Yüzey sıcaklığı ile ilgili olmayan büyük ölçekli olgulardır. Bununla birlikte, göllerin ve nehirlerin yakınında, ortam sıcaklığı -20 ° C'nin altına düştüğünde, çok az mikro-duyular duyulabilir ve bazen hissedilebilir.

Bu mikroizmalar, buz kırılması ve buz bloklarının diğerine karşı hareketi ile meydana geldiklerinden dolayı deprem değildir. Bunlar, donma depremleri olarak da bilinen kriyosistemlerdir ve sadece kaynaklandıkları su kütlesine yakın hissedilebilirler. Bu buz çatlakları, bazen su kütlesine yakın konumlandırıldığı takdirde sismograf ile tespit edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : earthquakescanada.ca

 

 
Facebook
-