Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Egzoz nasıl çalışır?
Egzozunuzun dört ana işlevi vardır: gürültüyü kontrol etmek, egzoz dumanını yolculardan uzaklaştırmak, motor performansını arttırmak ve yakıt tüketimini iyileştirmek için.rnrn
Egzoz nasıl çalışır?
 
BİLGİ REHBERİ >> 25 Eylül 2018 - Saat: 12:17

Aracınızın marka ve modeline ve sahip olduğu motor valf sayısına bağlı olarak, aracınızın egzoz sisteminin düzeni değişebilir. Ancak, motor çalışırken zararlı egzoz gazlarını motordan çıkarmak için tüm egzozlar benzer şekilde çalışır.

Tüm egzozlar emisyon olarak altı gaz üretir; Altı, üç toksik (karbon monoksit, azot oksit ve azot monoksit). Egzoz emisyon sisteminiz, bu zararlı dumanları uzaklaştırmanın tek yoludur. 

Egzoz gazları motordaki silindir kafasından bir egzoz manifolduyla toplanır. Egzoz manifoldu bir huni görevi görür, motorun tüm silindirlerinden egzoz gazlarını değiştirir ve sonra bunları genellikle ön boru olarak adlandırılan tek bir açıklıktan serbest bırakır.

Bu egzoz gazları daha sonra inert gazlara dönüştürülen karbon monoksit ve hidrojen monoksit de dahil olmak üzere zararlı elementleri kaldıran bir katalitik konvertörden geçerler.

Gazlar daha sonra bir susturucu veya susturucudan geçer. Sadece hasarlı susturuculu bir araba duyduğunuzda, gürültü seviyelerini düşürmek için ne kadar büyük bir fark yarattığınızı anlıyorsunuz. Egzozuzdaki susturucu, motor tarafından üretilen ses dalgalarını yansıtacak şekilde ince ayarlanmış, birbirlerini iptal edecek şekilde aldatıcı bir şekilde basit bir tüp seti içeriyor.

Susturucu zamanla paslanacaktır ve ne kadar küçük olursa olsun, ses dalgaları artık tüplere doğru zorlanmadan ve dışarı kaçmaksızın - bir delik geliştirdiğinde - bu süreçte çok fazla ses çıkarır.

Son olarak egzoz dumanları arka taraftaki kuyruk borusundan çıkmakta ve gazlar aracın içinden ve yolculardan uzaklaşmaktadır. Bir egzoz sisteminin tüm parçaları bir dizi kelepçe, askı, flanş ve conta ile bağlanır.

 

 

Kaynak: .kwik-fit.com

 

 

 
Facebook
-