Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Hantavirüs belirtileri nelerdir
Hantavirüs belirtileri nelerdir
Hantavirüs belirtileri nelerdir
 
BİLGİ REHBERİ >> 24 Mart 2020 - Saat: 11:08

Böbrek sendromlu hemorajik ateş  Hantavirüs familyasından hantavirüs türlerinin neden olduğu klinik olarak benzer bir grup hastalıktır . 

Belirtiler:  Ateş, Kusma, İshal, Baş dönmesi, Öksürük, nefes darlığı  özellikle büyük kas ağrıları  uyluk, kalça, sırt ve bazen omuzlar ve nefropati epidemisi olarak da bilinir .

 

inkübasyon süresi , semptomlar gelişmeden önce insanlarda iki ila dört haftadır. Şiddetleri viral yüke bağlıdır .

Hantavirüs pulmoner sendromu 


Hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da bulunur. Sıklıkla ölümcül bir akciğer hastalığıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, etken ajan geyik fareleri tarafından taşınan Sin Nombre virüsüdür . Prodromal semptomlar ateş, öksürük, kas ağrısı , baş ağrısı ve uyuşukluk gibi grip benzeri semptomları içerir . Mekanik ventilasyon ve güçlü diüretiklerle müdahaleye rağmen genellikle ölümcül olan hızla gelişen pulmoner ödem ile ani bir nefes darlığı başlangıcı ile karakterizedir . Ölüm oranı% 36'dır. 

 

Hantavirüs pulmoner sendromu ilk olarak ABD'nin güneybatısındaki Dört Köşe bölgesinde 1993 salgını sırasında tanındı . Bruce Tempest tarafından tanımlandı. Başlangıçta "Dört Köşe hastalığı" olarak adlandırıldı, ancak "Dört Köşe" adının bölgeyi damgaladığı Yerli Amerikalıların şikayetlerinden sonra bu isim "Sin Nombre virüsü" olarak değiştirildi.  O zamandan beri ABD genelinde tanımlanmıştır. Evde ve çevresinde kemirgen kontrolü birincil önleme stratejisi olmaya devam etmektedir.  Kaynak wikipedia.org

 
Facebook
-