Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Hantavirüs tedavisi nedir?
Hantavirüs tedavisi nedir?
Hantavirüs tedavisi nedir?
 
BİLGİ REHBERİ >> 24 Mart 2020 - Saat: 11:14

Önleme 
 

Hantavirüsün kasılmasına karşı en iyi önleme, evdeki, işyerindeki veya kamp alanındaki kemirgenlerle teması ortadan kaldırmak veya en aza indirmektir.  

 

Virüs insanlar tarafından sıkça alanlarda kemirgen tükürük, dışkı ve sokması, sıçanların ve kontrol farelerinin tarafından iletilen gibi hastalıkların önlenmesi için bir anahtardır. Genel önleme, kemirgen yuvalarının atılması, farelerin veya sıçanların girebileceği evlerde çatlak ve deliklerin kapatılması, tuzakların oluşturulması veya zehirlerin yerleştirilmesi veya evde kediler gibi doğal yırtıcıların kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir. 

 

Hantavirüslerin çevrede bulaşıcı kalma süresi, kemirgenlerin diyet, sıcaklık, nem ve iç veya dış mekan gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Virüslerin normal oda sıcaklığında iki ila üç gün aktif kaldığı, doğrudan güneş ışığındaki ultraviyole ışınlarının birkaç saat içinde öldürüldüğü gösterilmiştir. Bununla birlikte, kemirgen dışkıları veya belirsiz yaştaki idrar her zaman bulaşıcı olarak ele alınmalıdır. 

 

Hantavirüs aşısı

2016 yılı itibariyle hantavirüslere karşı FDA onaylı, ticari olarak temin edilebilir bir aşı yoktur.  Hantavax olarak bilinen bir aşı 1990'dan beri araştırılmaktadır. 2016 yılı itibariyle gelişme klinik faz 3 deneme aşamasındaydı. Bu inaktive edilmiş aşının Puumala (PUUV) virüsü gibi Avrupa hantavirüslerine karşı etkili olmadığı düşünülmektedir.

 

 Ölü virüs altında seri üretim ile ilişkili tehlikeler ve aşının etkinliği hakkında çözülmemiş sorular nedeniyle öldürülmüş virüs aşısı yapılmamaktadır. Bir dizi laboratuvar, DNA vektörleri veya rekombinant proteinler olarak viral antijenleri verecek bir aşıya doğru çalışmaktadır. 2016 itibarıyla, bu rekombinant aşılar yakın gelecekte mevcut olmayacaktır. 

 

WHO onaylı hiçbir aşı yaygın kabul görmedi, ancak Kore Ordusu hantavirüs aşısının en büyük tüketicilerinden biri, sadece halk sağlığı merkezlerinden ikinci. 

Tedavi 
 

Ribavirin HPS ve HFRS için bir ilaç olabilir, ancak etkinliği bilinmemektedir, yine de destekleyici tedavi ile spontan iyileşme mümkündür. Hantavirüs enfeksiyonu şüphesi olan kişiler, şiddetli solunum sıkıntısı olan akut pulmoner aşamada nefes almalarına yardımcı olmak için oksijen ve mekanik ventilasyon desteği verildiğinde hastaneye kabul edilebilir. Hantavirüs'ün akut fazları sırasında insan nötralize edici antikorların uygulanması olan immünoterapi sadece farelerde, hamsterlarda ve sıçanlarda araştırılmıştır.

 

Kontrollü klinik çalışmaların rapor edilmemiştir.  Kaynak wikipedia.org

 

 

 

 
Facebook
-