Rehber Bilgi

Rehber Bilgi

Siğil Tedavisinde Salisilik Asit
Salisilik asit siğilleri giderebilir mi?rn
Siğil Tedavisinde Salisilik Asit
 
>> 02 Eylül 2018 - Saat: 16:48

Siğiller, mutlaka zararlı olmayan, ancak kaşıntılı ve rahatsız edici olabilen cilt büyümeleridir. Siğilleri kaldırabilen bir reçetesiz tedavi , salisilik asittir. Zamanla uygulanan bu preparat, bazı siğillerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Çoğu insan salisilik asit tedavilerini iyi tolere ederken, bazı insanlar yoktur. Siğilleri gidermek için bu tedaviyi nasıl güvenle uygulayacağınızı öğrenmek için yazının devamını okuyunuz..

Siğiller salisilik asitle nasıl çıkarılır

Salisilik asit, siğil giderilinceye kadar cilt hücrelerini soyup siğil kaldırmak için çalışır. Asit ayrıca bölgedeki sağlıklı cilt hücrelerini oluşturmak için bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Devam eden günlük uygulama ile salisilik asit çözeltisi sıklıkla siğil çıkarır.

Diyabet veya kan akışını bozan diğer hastalıkları olan kişiler için, siğil kaldırma konusunda profesyonel yardım alın.

Evde salisilik asit siğili tedavisi
Çoğu eczane, siğillerin çıkarılmasına yardımcı olmak için reçetesiz satılan salisilik asit satar. Ortak bir marka, Bileşik W'dir. Bu ürünler genellikle yaklaşık% 17 salisilik asit içerir. Bununla birlikte, bazı şirketler ayak ve plantar siğiller için yüzde 40 salisilik asit tedavisi satarlar.

Evde salisilik asit siğil çıkarma için bazı ipuçları:

Duştan veya banyodan çıktıktan sonra salisilik asit uygulayın. Cildi kurulayın, böylece hala nemlendirin ve uygulayın. Bu, tedavinin daha etkili bir şekilde batmasına yardımcı olacaktır.
Duş veya banyodan sonra uygulamaya alternatif olarak, siğil 5 dakika boyunca ılık suda ıslatılır.
Bazı insanlar bir bandaj olarak koli bandı ile bir siğil kaplarlar . Bununla birlikte, koli bandının etkili bir siğil çıkarma tedavisi olup olmadığı konusunda araştırmalar sonuçsuz kalmaktadır.

Hassas bir cildiniz varsa koli bandı kullanmaktan kaçınmalısınız.
Her gün banyodan önce ölü deri hücrelerini siğiden çıkarmak için bir zımpara tahtası, ponza taşı veya başka bir peeling aracı kullanın. Bu peeling aletlerini asla paylaşmayın, zira siğillere neden olan virüsü başka bir kişiye aktarabilirsiniz.
Salisilik asit siğil günlük uygulayın. Birkaç hafta boyunca tutarlı tedavi en etkili yöntemdir. Bazen siğil bütünüyle düşer.

Profesyonel ile Salisilik Siğil Tedavisi

Bir doktor evde kullanım için daha güçlü bir salisilik asit konsantrasyonu reçete edebilir. Bu daha güçlü konsantrasyonlar genellikle ayak tabanları gibi daha kalın deri bölgelerine uygulanır.

Uygulamaya yaklaşım daha düşük konsantrasyonlarda olduğu gibi, sonuç olarak daha büyük cilt tahrişi yaşayabilirsiniz. Tedaviyi kullanmayı bırakmanız gerektiğini belirten doktor belirtilerinizle gözden geçirin. Bunlar yoğun kızarıklık veya rahatsızlık içerebilir.

SALİSİLİK ASİT YAN ETKİLERİ

Vücut Siğiller için salisilik asit genellikle hafif bir tedavi iken, bazı yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında deri tahrişi, renksiz cilt ve siğil bölgesinde rahatsızlık bulunur.

Salisilik asit ne için kullanılır?
Salisilik asit, sivilce lekelerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan topikal bir tedavidir. Beta hidroksi asitler olarak bilinen kimyasalların ailesine aittir. Cilde uygulandığında salisilik asit , cildin gözenekleri içinde ölü deri hücrelerini yaşayanlara bağlayan bağları kırmaya çalışır.

Salisilik asit içeren bazı yaygın kozmetik ürünler şunlardır:

Akne lekesi tedavileri

Şampuanlar

Siğil kaldırma jelleri ve siğil kaldırma bandajları

Doktorlar salisilik asiti “keratolitik” bir ilaç olarak adlandırırlar çünkü peeling özellikleri vardır. Cilde uygulandığında, asit cilt hücrelerinin dış tabakasını kaldırabilir. Bu sadece sivilce lekeleri ile mücadelede değil, aynı zamanda siğil kaldırmada da yararlıdır.

Siğil tedavisi için salisilik asit, bir yama, sıvı veya jel olarak satılabilir. Her hazırlık genellikle maksimum etkinlik için günlük veya her gün diğer bir uygulama gerektirir.

Kriyoterapi siğilleri yok eder


Eğer salisilik asit, siğilleri etkili bir şekilde yok ederse, siğillerin çıkarılması için başka profesyonel tedaviler vardır. Bir örnek kriyoterapidir . Bu tedavi siğilleri dondurmak için bir doktor ofisinde siğil sıvı nitrojen maruz bırakılmasını içerir. Bazen bir doktor siğili tedavi etmek için kriyoterapi ile birlikte salisilik asidi önerecektir.

Diğer profesyonel siğil kaldırma seçenekleri şunlardır:

Uzak siğil
Elektrokoter
5-fluorouracil gibi hücre büyümesini inhibe etmek için ilaç enjeksiyonları
Siğil kaldırmak için lazer ameliyatı

Bazı durumlarda, bir doktor siğillerin cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir. Bu prosedürde skarlaşma riski vardır. Bazen, siğiller cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra aynı bölgeye geri dönebilir.

Siğil türleri

Birçok farklı siğil vardır ve bunların hepsini salisilik asit tedavisi ile kaldıramazsınız.

En yaygın beş siğil türü şunlardır:

Ortak siğiller: ellerde görünür
Düz siğiller : alın ve yüz bölgesinde görünür
Genital siğiller : pubik ve uyluk bölgesi de dahil olmak üzere genital bölgede görülür
Plantar siğiller : ayakların dibinde görünür
Subungual ve periungual siğiller : ayak tırnaklarının ve tırnakların altında görülür

 

Salisilik asit, yaygın siğiller ve plantar siğiller için güvenli bir tedavidir, ancak yüz, boyun veya genital bölgelerdeki siğillerin tedavisinde kullanılmamalıdır.Salisilik asit bu siğiller için değildirYüzünde siğil çıkarma için salisilik asit tedavileri kullanmamalısınız. Salisilik asidi sivilceler için leke tedavisi olarak kullanabilseniz de, genellikle siğillerin tedavisinde kullanılandan çok daha düşük konsantrasyonlu ürünlerde bulunur. Yüzde yüksek oran hiperpigmentasyona veya hipopigmentasyona neden olabilir .

GENİTAL SİĞİLLERDE SALİSİLİK ASİT KULLANMAYIN
Vücudun hassas bölgelerinde genital siğiller göründüğü için, bu siğilleri çıkarmak veya tedavi etmek için salisilik asit kullanmamalısınız. Cildinizi potansiyel olarak yakabilir ve zarar verebilir, enfeksiyona, rahatsızlığa veya yaralanmaya neden olabilirsiniz.

Salisilik asit, genital olmayan siğiller için ilk basamak tedavi olup ucuz ve etkili bir tedavidir

Tedavi düzenli olarak uygulandığında iyi sonuçlar verebilir. Ancak, birçok siğil de zamanla kendi kendine gider. Siğilin konumu ve tipine göre sizin için en iyi siğil tedavisi seçenekleri hakkında doktorunuza başvurun.

 

 

 

Kaynak:healthline.com

 
Facebook
-